obec Holstejnnase i jine lokalityfotogalerie

Události v roce 2009


21.12.2009

V sobotu byla ve vchodu do jeskyně Feryho tajná zhotovena provizorní uzávěra proti vymrzání. Díky mrazivému počasí bylo možné dobře ověřit průvany, takže před samotným zaslepením jeskyně jsme spáchali malý pokus. Rozsah prostor už je dostatečný pro to, aby se vzduch „ohřál“. Strop chodby je mokrý a ohřátý vzduch po něm proudí ven z jeskyně, ovšem s poměrně malou intenzitou. Tento režim proudění je doprovázen nasáváním chladného venkovního vzduchu, který se po dně valí dovnitř jeskyně. V zadní části (v pravé odbočce) jsou proto stěny úplně suché. Spojitost s jeskyní 575/A se nám nepodařilo potvrdit (zkoušky byly prováděny pouze z Feryho tajné). Jeskyně 575/A by vzhledem k poloze níž ve svahu a známému letnímu režimu, kdy z ní teče studený vzduch ven, měla momentálně nasávat směrem do Feryho tajné. Je možné, že ve Feryho je ještě nějaké sestupné pokračování, protože pohyb chladného vzduchu směřuje hlavně do pravé odbočky kde zatím víme o nadějném horizontálním úseku. Činnost zde bude obnovena nejdříve v březnu 2010.

Další akce MSK se zaměří na závrt č. 3, kde se v zimě dá normálně pracovat právě díky proudění studeného vzduchu na dno propasti. K instalaci vzduchotechniky se dostaneme na jaře, protože bude ještě nutné upravovat vstup pro skruže a žebříky. Pár fotek z víkendové akce bude v galerii pod Feryho tajnou. M

 

20.10.2009

Změny ve fotogalerii - Feryho tajná "krok za krokem". Foto z akce 17.10.2009

29.9.2009

V srpnu se uskutečnila náročná bádací akce v jeskyni Sonda pod Jedničkou. Výsledek sice vynaložené snaze úplně neodpovídá (člověk míní, duch jeskyně mění), ale přesto si můžeme připsat dalších pár objevených metrů (cca 10 m v komíně, který byl nazván "Píšťala" viz. aktualita dole). Na konci prostor je sintrové okénko 10x15 cm ze kterého vane poměrně silný průvan. Objevování za Šaraticí rozhodně neskončilo, čeká na nás propadání v dómu...

Prodloužený víkend byl věnován úpravám přístupu do jeskyně Feryho tajná. Podařilo se nám odstranit dva velké vápencové bloky, pod nimi je zatím jen hlína s kameny, což umožňuje hloubení na požadovanou výšku. Pár fotek je v galerii (F.t.) Tímto dávám na vědomí všem členům i jiným zájemcům, že bádací akce ve Feryho tajné je stanovena na 17. října! Bádat víc! Mráza

 

22.7.2009

O víkendu byly v Sondě pod Jedničkou objeveny další prostory. Tady je zpráva z bádání od Káčuly:
Dnes (19.7) bylo v Jedničce za Šaraticí postoupeno dalších asi 10m ze "Svatebni propastky". Ze dna propástky pokračuje horizontálně severním směrem nízká chodba, která po 2,6m ústí do I. části "Čikova" dvojdómku. Tuto část tvoří příkře stoupající síňka s krápníkovou výzdobou široká 80 cm s výškou profilu 1,5m, která po dalších 5,5m pokračuje úzkým průlezem do II. části dlouhé další 3,2 m, opět vyzdobenou krápníky. Na konci této části stoupá kolmo vzhůru úzký komín (píšťala) bohatě potečený bílým sintrem. Píšťala zatím pustila do cca 4m a pokračuje dále vzhůru, kde se asi po dalších 2m začíná pomalu pokládat, ale je potřeba osadit nýt. Je zde patrný průvan a bahnité nánosy na dně dvojdómku. Celé pokračováni má severní směr.

 

3.7.2009

K lokalitě Závrt č. 3 byl přidán článek z letošního sborníku Speleofóra.

29.6.2009 Článek o objevech v jeskyni Sonda pod Jedničkou spatřil světlo světa:) Je k dispozici v sekci "jeskyně" pod příslušnou lokalitou. Bádat!

28.6.2009

Spuštěno fórum. Pro vkládání příspěvků je nutné se registrovat a přihlásit.

25.6.2009

Do sekce "osobnosti" přidán článek o Trpaslíkovi

24.6.2009

Rozšíření fotogalerie - Nová j. nad Rasovnou, Systém Velká Dohoda - snímky z Balákovy propasti, Novoroční jeskyně - objevy MSK atd.

17.6.2009

Další úspěšná bádací akce proběhla o víkendu za hojné účasti členů MSK. Průkop před jeskyní změnil poměrně podstatným způsobem svou podobu. Zatím jsou hlavní brzdou velké bloky napadané přímo do portálu, ale postupně se nám daří odkrývat vstup tak, aby se v budoucnu dalo normálně pracovat.

 

V neděli jsme orientačně zaměřili jeskyni. Výsledkem je polygon o délce 25 m. Nejdůležitější je však objev pokračování pravé odbočky o délce 1,5 m. Samotná délka nic významného neříká, o co tedy jde? Při minulé akci, kdy jsme prokopávali plazivku v pravé odbočce, jsme na konci nahlédli do nízké, ale poměrně široké chodby. Levá stěna tohoto pokračování někam odbočovala, ale dál se přes nízký profil nedalo podívat. Pouze jsme tušili, že by mohlo jít o další odbočku nebo hlavní pokračování. Toto se potvrdilo během uplynulého víkendu, kdy jsme zjistili, že doleva (k jihozápadu) vede opět široká chodba. Vzhledem k průběhu chodby už víme, že tato opět narazí na výraznou dislokaci, která protíná masiv. Jaký bude další průběh jeskyně je zatím otázkou. Po dokočení průkopu před jeskyní začneme s postupem pod Ostrovskou plošinu a uvidíme...

Pár fotek jsem umístil do galerie. M.

9.6.2009

Krátká návštěva krasu na soutoku Dunaje a Moravy. Vápencové skály oplývají množstvím krasových jevů a i kolem je na co se dívat. Poblíž je např. proslulá lokalita neogenních písků s bohatými nálezy fauny Sandberg. Dále na sever je Plavecký kras, kde je jeskyní přece jen víc. Tam ale někdy příště... Trio fotek jsem umístil do galerie. M.

8.6.2009

O víkendu se uskutečnila akce ve Feryho tajné (průkop). Dále byla navštívena jeskyně Daňkův žlíbek v rámci velkého čerpáku. Příští bádání je 13.6. M.

3.6.2009

Do levého menu přidána další kategorie (Osobnosti).

2.6.2009

Bádání ve Feryho 30.5.2009 (účast: Petr, Dalda, Mráza)

O víkendu se uskutečnila další pracovní akce. Původní cíl soustředit se na průkop před jeskyní musel být přehodnocen, protože počasí nám opravdu hodně nepřálo. Podle hesla všude dobře, v jeskyni nejlíp jsme se přesunuli na křižovatku chodeb, kde jsme upravili přístup do pravé odbočky a následně začali s její prolongací. Po vykopání plazivkového profilu jsme nalezli pokračování v podobě cca 4 m dlouhé a až 2 m široké chodby s pěkně vyhlazeným stropem. Mimo to se zdá, že postupně odhalíme další křižovatku chodeb, protože levá stěna nám v polovině objeveného pokračování někam mizí. Vzhledem k tomu, že známe souvislosti tak by tato hypotetická chodba směřovala přímo do masivu. Pokud se pravá odbočka začne stáčet více doprava tak se přiblíží depresi ve svahu a tím pádem potvrdí teorii o tom, že i zde byl jeden zvchodů do jeskyně. Víc napoví jedině další bádání. Těmto speleologicky velmi perspektivním částem se budeme věnovat po úpravách vstupu a průkopu.

 

21.5.2009

Do fotogalerie jeskyně Feryho tajná přibylo pár fotek z víkendové pracovní akce. M

4.5.2009

K Feryho tajné přidán krátký odstavec o prvním objevu. M

8.4.2009

Pár slov k jeskyni Feryho tajná v sekci lokality. M

7.4.2009

Přidáno několik fotek z "Polského víkendu". M

23.3.2009

V galerii je několik fotek z bádačky (14 - 15.3.2009). M

9.3.2009

Do fotogalerie zařazeny fotky z víkendu 28.2. - 1.3. 2009. V sobotu 14.3.09 bude zahájeno bádání na Ostrovsku! M