obec Holstejnnase i jine lokalityfotogalerie

Rok 2015


28.2.2015 Hororizont


O víkendu se bádalo v lomu Velká dohoda, konkrétně v Horizontu. Pro ty co neznají - jde o meandrující horizontální chodbu šířky 3-4 m a délky 80 m, směřující zhruba k západu. Leží v nadmořské výšce 495 m a jde o typickou říční jeskyni. V sedimentech, které tuto chodbu z velké části vyplňují jsou vykopané reprezentativní profily (prakticky po celé délce chodby). Právě to Horizont řadí mezi nejvýznamnější lokality v rámci Moravského krasu, pokud jde o možnosti studia velmi starých fluviálních sedimentů a vývoje krasu. Chodba náleží k nejvyšším jeskynním úrovním, které jsou v Moravském krasu zachovány.

Na konci Horizontu se nám před lety podařilo objevit tektonickou linii směru Z - V, na které byl velmi úzký neprůlezný komín a další pokračování směrem k západu bylo opět zcela vyplněno sedimenty. Vzhledem k tomu, že jsme nikdy neměli v úmyslu budovat důlní dílo (kterému se Horizont postupně začal podobat), činnost zde byla postupně omezena a dá se říct, že v posledních letech zde bylo pouze symbolicky vykopáno několik kyblíků. To se změnilo o tomto víkendu, kdy se podařilo postoupit o zhruba 1,5 m a v rámci toho bylo zjištěno, že v sedimentech je zvýšený podíl kamenů, což zde není obvyklé. Jedno takové místo jsme již prošli zhruba 3 m nazpět, kde jsme u stropu páčili kamení tmelené terra rossou, ale šlo jen o korozí rozrušené místo. To, které řešíme teď vypadá jinak a poměrně zajímavě. Je jasné, že tomu budeme chtít přijít na kloub. Takže po pár letech opět naroste délka Horizontu o nějaký ten metr.

Závěrem - proč nadpis Hororizont? Tento hanlivý výraz vznikl jako cynická přezdívka, když se zde intenzivně kopalo aniž by se objevila byť jen centimetrová dutina  (prostě víra v objevy už byla na bodu mrazu). Kromě toho do rozrážek začali ve větší míře padat psí návštěvníci (pozn. - všichni přežili). Minulý víkend se stal poslední takový případ a vzhledem k tomu, že pes spadl do nehlubší "čtyřky" a tam strávil nedobrovolně dva dny, může se mluvit o štěstí. V současnosti je všechno změřené a pracuje se na zábranách, které zabrání lidem i psům padat do rozrážek se vzácnými profily. Rozrážky č. 5 a 6 budou zlikvidovány úplně materiálem z konce Horizontu. Vyvážení materiálu ven z Horizontu se do budoucna neplánuje hlavně proto, že je to ven daleko a taky proto, že areál lomu a prostor před jeskyní budou sloužit návštěvníkům. Pomník práce MSK žije... více k Horizontu a jeskyním v lomu zde: http://mskholstejn.eu/jeskyne/velka-dohoda/

22.2.2015 Výročka MSK


V sobotu večer se konala valná hromada (výročka). Po přivítání účastníků a zahájení byla přečtena zpráva o činnosti za rok 2014. Následovaly aktuální organizační záležitosti a řešení konkrétních činností na lokalitách.

Nedílnou součástí byla i zpráva o hospodaření a hlasování o přijetí nových členů (v tomto případě členek). Takže jsme se rozrostli o dvě zástupkyně něžného pohlaví a jedeme dál. Máme velké plány, tak pokud se podaří splnit alespoň část z nich tak jako v roce minulém, bude to znamenat významný krok kupředu.

Pár záběrů ze sleziny na našem FB profilu

9.2.1015 Nové mapy jeskyní


Na web byly umístěny nové mapky jeskyní Sonda pod Jeničkou a Novoroční. Mapy obsahují i fotky vybraných částí jeskyně.

Mapa jeskyně Sonda pod JedničkouMapa jeskyně Novoroční

6.12.2014 Býčí skála

Exkurze pod vedením Milana Skoupého (Hadaře). Prošli jsme jednu z klasických tras do Hlinité síně a následně do Kočárové chodby. S údivem jsme si prohlédli toto (na místní poměry) unikátní patro. Zajímavostí zde bylo hodně, ovšem ty jistě budou zveřejněny jinde. Na závěr jsme se svlažili v Jedovnickém potoce a strávili sice krátkou, ale příjemnou chvíli u kolegů z Býčiny. Pár záběrů zde - http://cislopet.rajce.idnes.cz/Byci_skala_Kocarova_chodba/