Rok 2016
8.3.2016 Ke článku o Velké dohodě přidána nová mapa Horizontu
5.3.2016 Vytyčení Horizontu radiomajákem a jiné...
V sobotu jsme se sešli v lomu Velká dohoda, kde Dalda již v předstihu umístil anténu na konci Horizontu a vytyčil jemu odpovídající místo nahoře na plošině. Kromě toho jsou zafixovány měřičské body a doplněna fotodokumentace. Podívali jsme se také na předpokládané paleoponory. Během dne přišla smutná zpráva z Tartarosu. V Lopači zkolaboval Jiřík a ani přes snahu zachránců se ho nepodařilo vrátit zpět mezi živé. Skupině i rodině a blízkým upřímnou soustrast.
V týdnu proběhla tiskem zpráva o tom, že zastupitelstvo Holštejna schválilo dostavění speleoferaty v Hladomorně. Na rozhodnutí CHKO si ještě počkáme, jak jsem již někde uvedl, je víc než předvídatelné, protože by přece bylo divné, kdyby to jednou povolili a pak zase ne. Podle dostupných informací je v tom i MŽP a ČIŽP. Co se téhle věci týká, rozhodli jsme se jako MSK, že budeme respektovat rozhodnutí správních orgánů a odvolávat se nebudeme, protože máme na práci lepší věci než papírové války. Zkrátka podle hesla: "Kdo chce kam, pomozme mu tam". Pořekadlo se týká nejen tohoto, ale i některých bývalých kamarádů, kteří velmi rychle opouští své zásady a mění názory podle toho, jak se to hodí. Negativ je už tak kolem dost, tak proč si kazit pobyt v krasu podobnými nesmysly, když sem jezdíme především relaxovat. Z přístupu dotčených orgánů ve výše uvedeném vyplývá jedna důležitá věc. Názor všech tří sdružení působících v oblasti nebyl brán v úvahu, je bagatelizován, případně jsou jednotlivé body brány jako subjektivní. Je to důležité ponaučení a o budoucích vztazích to vypovídá víc než dost. Každopádně se těšíme, až bude společnost Speleoart a desítky jejich spokojených klientů na den Země i v průběhu roku uklízet Holštejnsko. Rádi se pak pokocháme čistotou zdejší přírody.
26.2.2016 Cvičení HZS v lomu Velká dohoda
Lokalita byla již po několikáté dějištěm cvičné akce zaměřené na pohyb v neznámém podzemí a nácvik SRT. Při minulých akcích proběhla mimo jiné i záchrana osoby s transportem zraněného ze spodního patra na povrch. Pro obě strany to má význam. Bohužel i Velká dohoda měla v minulosti svou ostrou záchrannou akci a rizika vyplývající z této činnosti je třeba mít vždy na paměti. Tak, abychom se vždy zdraví vrátili na povrch!
23.2.2016 "UUS"
Nárazová retro akce v duchu UUS. Tak by se dal nazvat úterní večer v krasu, kdy jsme vyjeli na měřičsko-geologickou akci, srovnatelnou s "úterními útočnými" na Býčině:). Během několika hodin jsme navštívili tři lokality. Podařilo se jednak dokončit mapování Horizontu v lomu Velká dohoda, ale také provést další měření v sedimentech jeskyně Dagmar a Feryho tajné. Sice vyřízení, ale pozitivně nabití jsme akci ukončili půlnočním návratem do štatlu...
22.2.2016 - Výročkový víkend
V pátek navečer jsme se v tříčlenné sestavě vypravili do jeskyně Matalova Vymodlená. Předchozí dny sněžilo a pršelo a všechno stihlo roztát, což bylo poznat i v podzemí. V chodbě, kde momentálně borci z Michalky postupují, se díky podmáčení odlouply kusy stěn a něco upadlo i ze stropu. Vzniká zde velmi pěkný profil a tak je třeba dokumentovat a porovnávat, protože souvilost s jeskyní v lomu Velká dohoda je zřejmá. S dobrým pocitem, že máme první víkendovou pracovku za sebou, jsme si udělali na základně přípravný večírek. Druhý den jsme se věnovali lomu Velká dohoda. Ve Středním patře jsme těžili na povrch haldu ležící nad Ústřední propastí. Cílem je odstranění dřevěného pažení, které je na konci životnosti a úprava sestupové trasy, aby zde nehrozil pád hlíny a kamení. I zde byl intenzivní skap a místy to vypadalo jako pod sprchou. Do spojovací plazivky na dně propasti tečou kvanta vody. Mimo těžení bylo zahájeno revizní mapování horního patra - Horizontu a probíhala různá dokumentační činnost. Večer proběhla výroční schůze MSK. Probraly se věci minulé i budoucí, příjemné i ty méně příjemné. V každém případě všichni přítomní vytvořili příjemnou atmosféru a perličkou k závěru byl zatím jen ochutnávkový, ale povedený sestřih leteckých záběrů z dronu video na YouTube (více o letecké fotografii a natáčení na SkyPix - www.skypix.cz). Všechno jsme taky řádně zajedli a zapili, jak se na takovou výročku patří. Nedělní ráno bylo sice o něco pomalejší, ale všichni se odhodlali a tak jsme se opět vypravili do lomu. Pokračovaly rozdělané práce v Horizontu (mapování, úpravy trasy, dokumentace. Ve dvoučlenné sestavě jsme ještě vyrazili do jeskyně Dagmar, kde byl cílem opět jeden z vykopaných sedimentárních profilů a tím byl uzavřen nabitý víkend.
13.2.2016 - Návštěva na Dagmaře
Sobotní krátký výjezd se týkal výzkumu v jeskyni Dagmar, kde se ukazuje stále více zajímavostí. V jeskyni probíhal transport kamení a čištění trasy pro lanovku. Abychom nepůsobili demotivačně, pomohli jsme vytáhnout pár kamenů a kyblíků:) Udělali jsme předběžnou dokumentaci jednoho z profilů a vrátili se na základnu. Pak už jen návrat do Štatlu..
23.1.2016 - Termovize I. a II.
Čím dál vzácnější mrazy byly využity pro termovizi na známých i méně známých lokalitách Holštejnska a Plániv. Za pomocí kamer Flir C2 a E50 jsme si ověřili situaci průvanů. První akce se konala ve všední den v nočních hodinách, druhá byla méně divoká a proběhla v sobotu dopoledne. Kolem poledne začalo z nebe pěkně sypat a bylo cítit poměrně značné oteplení (z -11 skoro na nulu). Všechny drobnější výrony teplého vzduchu byly pokryty sněhem, ale naštěstí už bylo po akci. Po návratu do Brna přišla překvapivá zpráva o záchranné akci v Lipovecké Ventarole.
18.1.2016 - Lednový bádací víkend
O víkendu jsme se sešli v silné sestavě a podle toho vypadal program. V plánu bylo zahájit revizní výstup do Komína nad jezírkem, kde je třeba provést zabezpečení staré zakládky. Na nástup jsme využili dva díly žebříku a po nich vystoupili na první hodiny. Zde byl opět ustaven žebřík a dále následoval kousek volného lezení na balkonek u bočního kanálku s dalšími hodinami. U zdolávání komína jsme se dost pobavili, protože prvolezec měl nedlouho po operaci kolene a občas mu chyběl nějaký ten cajk. Každopádně to hlavní se podařilo - dostali jsme se do první třetiny, pod převis, který si vyžádá další technické prvky. V druhé polovině akce jsme vytěžili haldu ze Studny a připravili si tak prostor na další postup. Průvan stále vane proti nám.V neděli ráno rozhodlo počasí. Bylo totiž jasno a zhruba -7 stupňů, takže mohlo proběhnout plánované natáčení Holštejnska dronem. Pěkně jsme u toho vymrzli, ale dobrá věc se podařila. Velký dík si zaslouží pilot a majitel dronu Jan Brettschneider.
Více o letecké fotografii a natáčení na SkyPix - www.skypix.cz