obec Holstejnnase i jine lokalityfotogalerie

Radiomaják


zdroj http://radiolocation.tripod.com

Toto je první verze radiomajáku, kterou jsem postavil. Novější verze je popsána zde: radiomaják v2

 

Úvod

Radiomaják je v jeskyňářské terminologii zařízení, umožňující lokalizovat polohu vysílače umístěného v podzemí vůči povrchu. Tzn. pomocí přijímače na povrchu určíme umístění vysílače v jeskyni.

V roce 2000 v Estavele č.5 vyšel článek od T. Ondroucha a spol, kde je velmi stručně popsán princip takového zařízení. Již poněkud více obsáhlý byl článek od P. Nakládala ve Speleu č.35, kde je podrobněji popsána funkčnost i stavba.
Po každém přečtení těchto článků ve mě rostla chuť si takové zařízení postavit, bohužel ani u jednoho článku není uvedeno schéma zapojení a na postavení takového zařízení na základě uvedených informací moje znalosti nestačily.

Nicméně před nějakým časem jsem narazil na stránky Speleonics, jehož existenci jsem do té doby kvůli jazykové bariéře ignoroval. Jedná se o nepravidelně vycházející elektronický časopis, který je na rozdíl od CREG Journal volně ke stažení. V něm B. Pease popisuje svoje zařízení, jehož postupně optimalizovaná vysílací část  mě zaujala svou jednoduchostí a hlavně vysokou účinností. Autor na svých stránkách uvádí i schéma zapojení jak vysílače, tak přijímače i s postupem oživení zařízení a podrobný popis práce se zařízením a metod měření (odhadu) hloubky umístění vysílače. S takovým návodem již není těžké radiomaják postavit.

Stavba

1. Vysílač

Plošné spoje jsem pro zjednodušení koupil od Briana, jelikož psal, že má stále volné kusy k dispozici. Vysílač kvůli odladění byl napřed zapojen do kontaktního pole - viz fotky. Vysílací cívka byla navinuta na 16'' ráfek i s pneumatikou (žádnou jinou kostru se nepodařilo sehnat), takže její průměr je cca 65cm. Bylo pužito 70m izolovaného drátu CY 1,5mm.

2. Přijímač

Přijímač je možné postavit ve dvou konfiguracích - zjednodušené a plné. Plná varianta obsahuje navíc fázový závěs s měřičem síly přijímaného signálu, takže obsluha není odkázána pouze na signál ze sluchátek. Dále je pak možné použít i jiné metody pro určení hloubky jeskyně než klasický výpočet podle úhlu nulového příjmu a vzdálenosti od "ground zero" (místa vývěru signálu)

Přijímač je složen ze dvou částí, každá na samostatném plošném spoji - předzesilovače a vlastního přijímače.

Nejhorší práce byla s přijímací anténou, která je navinuta z cu drátu o průměru 0.3mm na průměr cca 55cm. K vinutí bylo použito celé 1kg balení, tedy asi 1.6 km drátu.

Přístroj by měl být umístěn v kovové krabičce kvůli stínění. Já jsem ale z důvodu jednodušší práce zvolil klasickou přístrojovou umělohmotnou krabičku, v které jsem obě desky umístil mezi stínící plechy ze staré televize.

Testování radiomajáku v terénu

Pro otestování funkčnosti zařízení a vůbec osvojení práce s ním jsme zvolili Horizont v lomu Velká Dohoda. Jednak víme kde končí, jednak terén nad jeskyní je dobře přístupný a také jeskyně není hluboko pod povrchem. Signál šlo detekovat úplně s přehledem, v určitých situacích byl dokonce silný až moc - dáno malou hloubkou jeskyně ... cca 11m. Vyhledání "ground zero" vzhledem ke znalosti průběhu jeskyně na povrchu bylo otázkou 5 minut.

Další pokus jsme uskutečnili v Hladomorně s umístěním antény pod nejvyšším místem stropu. V tomto případě nalezení "ground zero" trvalo trochu déle, ale nakonec se také zadařilo. Co nás překvapilo byla přesnost odhadu hloubky vysílací antény, která opravdu odpovídá reálné situaci. Otázkou je, nakolik přesný tento odhad bude v případě větších hloubek.

Bádat o objevovat!

P.S. odkaz na forum cavechat.org na topic popisující toto zařízení:http://forums.caves.org/viewtopic.php?f=2&t=3684&hilit=beacon