obec Holstejnnase i jine lokalityfotogalerie

SWT - jednodrátový telefon


zdroj http://www.speleonics.com.au/business/index.html

Popis

Jednodrátový telefon je v podstatě hlasitý telefon u kterého se druhý drát vedení nahrazuje zemí. Vzdálenost, na kterou je tímto způsobem možné komunikovat, je překvapivě velká. V původním článku z roku 1985 autor píše že i při délce kabelu přes 1km je spojení stále výborné.

Základem telefonu prezentovaného zde je operační zesilovač TLC271 u kterého je možné volit  režimy provozu podle napětí přivedeného na pin 8. Na základě toho se mění přenosové vlastnosti, zesílení a odebíraný proud - viz datasheet.

Telefon je napájen z 9V baterie a odebírený proud je cca 1mA při vysílání a 4mA při příjmu. S ohledem na kapacitu 9V baterie, která bývá 200mAh u obyčejných a 500mAh u alkalických, vydrží telefon fungovat stovky hodin, zvláště když uvážíme že funguje již od napětí cca 3-4V, tedy i s dost vybitou baterií.

Jedna z předchozích verzí telefonu (http://radiolocation.tripod.com/Single-Wire-Telephones.html), která byla doplněna frekvenčním filtrem pro odstranění brumu při delším vedení a k případnému odstranění radiového vysílání v blízkosti silné AM stanice.

Původní schéma z roku 1985

Zařízení je možné rozšířit o výkonový zesilovač a připojení hlasitého reproduktoru. Vhledem k většímu odběru proudu je určeno primárně pro "základnové" stanice na povrchu.

Aktuální schéma

 

Schéma, PCB

Schéma ve formátu Eagle
Gerber data pro výrobu plošnáku

Jako speaker/mikrofon jsem použil staré sluchátko vyjmuté z nefunkčního headsetu k PC. Funguje to výborně.

Fotky


1. PCB


2. s drátama připraveno do krabičky/v krabičce


4. hotové krabičky

Odkazy

Speleonics č. 4 (pdf) - str. 13-14
Elektor Electronics 1994 (pdf) - str. 24-27
http://radiolocation.tripod.com/Single-Wire-Telephones.html
http://www.hamil.org/swt/index.htm - doplněno o bzučák a pod.