obec Holstejnnase i jine lokalityfotogalerie

Aktuálně


Novinky z prosince


Novinky z prosince
Kategorie: Aktuálně
Zaslal: mrazaj

V sobotu se v rámci bádání uskutečnila malá povrchovka a později podzemní akce ve Feryho tajné. Teploty betálně poklesly, sněhu taky dost, lákalo to i na běžky... (ale v sobotu je podzemí n.1). Asi nejhezčí podívanou poskytly mastné fleky a ledové krystaly v levém svahu příjezdové cesty do lomu Tannenberg. Asi by stálo za to posunout pár bloků a nějaký ten sediment... teplý vzduch určitě nepochází jen z okolních hromad ssuti.

Ve Feryho tajné jsme pokračovali v sondáži na konci meandru. Ověřená výška chodby je zatím skoro 2,5 m. Šířka v průměru dosahuje 0,5 m. Stropní koryto, které stále sledujeme je volné a začíná poměrně razantně klesat. Ten samý trend naznačuje i doposud odhalená báze chodby, ale na nějaké závěry je brzo. Charakterem to připomíná některé úzké chodby v Novoroční jeskyni. Celkem se nám podařilo odhalit další 2 m chodby, ve které před námi byl jen jezevec nebo liška. Proč je lákalo chodit touhle chodbičkou tak hluboko do masivu?...toť otázka. V každém případě by tato jeskyně mohla klidně nést jméno "jezevčí hrad". Jeho nory jsme místy našli i ve třech patrech nad sebou a je jisté, že byl zatím v každé prostoře, kterou jsme našli.

Nakonec pár poznámek k tzv. speleoferatě v Hladomorně. To, že se organizace působící na Holštejně negativně vyjádřily k tomuto nápadu neznamená nic jiného, než uvedení svého názoru na tuto věc. S tím, že někdo prohlásil "Tak mu to vytlučeme" nesouhlasíme, nic takového pokud vím nezaznělo. Názor o nějakém pokrytectví ze strany o.s. Phoenix, která na hradě provádí některé práce je zavádějící. Ano, činnost o.s. Phoenix pravděpodobně zvýší návštěvnost v rezervaci Bílá voda, což způsobí i ferata. Ovšem rozdíl je v tom, že činnost tohoto sdružení není komerční (naopak většina plánovaných činností má nemalé náklady a to nejen z pohledu materiálu, zabezpečení odborného archeologického dohledu, dokumentace atd.). A jedná se hlavně o to zabránit rozpadu i toho mála, co z hradu zbylo. Pozitivní dopad feraty hledám marně...pokud nepočítám objem něčí kapsy a jednodenní adrenalinový zážitek vystresovaného manažera...