obec Holstejnnase i jine lokalityfotogalerie

Aktuálně


Archiv a databáze článků speleologické literatury


Bibliografie a archiv časopisů a periodik se speleologickou tématikou. Československý kras, zpravodaj OTTJ Zbrojovka Brno, Vlastivědné zprávy z Adamova a okolí, Speleologický věstník atd.
Kategorie: Aktuálně
Zaslal: dalec

Časopis Československý kras, jehož historie je orámována lety 1948 a 1990, je jedním z nepostradatelných pramenů, díky kterému máme dnes možnost seznámit se začátky a vývojem bádání a objevy (nejen) v Moravském krasu.

Díky našim zapáleným předkům a přírodovědcům spatřilo světlo světa celkem 41 čísel časopisu, která vycházela s periodicitou zhruba jednou ročně. Za těchto 41 let v nich vyšlo cca 1300 článků od 380 autorů, kteří referovali o objevech a zkoumáních nejen v Českém, Moravském a Slovenském krasu, ale přispívali také úryvky o jeskynních systémech ve světě.

Současný jeskyňář, student geologie či laik lačný po těchto historických datech má prakticky bohužel smůlu - opatřit si fyzický výtisk je v současné době, téměř čtvrtstoletí od vydání posledního čísla, takřka nemožné, pokud pomineme poněkud nepohodlné prezenční studování v knihovně.

Rozhodli jsme se proto vytvořit a zveřejnit databázi článků, jakýsi veřejný archiv určený k prohlížení těchto komplikovaně dostupných speleologických materiálů, který by mohl sloužit všem, kteří mají zájem o to, dozvědět se více o historii krasu, objevech jeskyní a vývoji jeskyňářství zejména u nás a na Slovensku.

Kromě Českoskovenského krasu jsou v databázi dále zahrnuty články týkající se jeskyní z periodika „Vlastivědné zprávy z Adamova a okolí“, jeskyňářského zpravodaje Cerberusu a Speleologického věstníku.

Archiv je veřejně přístupný, omezeno je jen stahování naskenovaných dokumentů, technicky je možné jejich prohlížení a vyhledávání v databázi. Celý projekt neslouží k finančnímu obohacení MSK, ani nikoho, kdo se na vzniku archivu podílel. Nebyl vytvořen ze zištných důvodů, čistě jen z touhy přinést tyto informace, které by neměly být zapomenuty,  do pohodlí vašich obýváků J

Děkujeme generacím milovníků krasu a jeskyní za trpělivost, se kterou bádali, objevovali jeskyně a neváhali o tom psát pro nás i budoucí generace.

Vstup do databáze: http://docs.mskholstejn.eu/

Bádat!